Dýchám, tedy jsem. 

09.11.2017

Dýchání je více než jen výměna kyslíku a oxidu uhličitého. 

Náš dech se mění se změnou myšlenek a emocí! Když jsme nazlobení, klidní, šťastní a nebo smutní, dech se pokaždé jemně změní. A naopak - jak dýcháme, tak myslíme. Dech můžeme využít jako nástroj pro práci s myslí a tělem. Pranayama je věda, která nás učí, že cesta, jakou myslíme, cítíme, rozumíme a prožíváme, může být správným dýcháním změněna. 

Pokud si opravdu uvědomíme a prožijeme svůj dech, ponoříme se hluboko do sebe, až do nejhlubšího jádra, dostaneme se až do místa, kde jsme skutečně svázáni s tělem. Tělo a dech jsou jako manželé - dva lidé, vydávající se za jednoho. Tím, že dech oddělíme od těla, se nám otevírá svět nekonečných možností, který čeká na prozkoumání - naše podstata. 

Na kurzu se prodýcháme několika dechovými cvičeními, které velmi pozitivně působí nejen na náš nervový systém, ale také zklidňují, učíme se během nich koncentrovat a poznáváme samy sebe. Naučíme se například střídavou Nadhi Šodhánu (harmonie měsíční i sluneční energie v těle), Samavrtti (kvadratická pranájáma), Buddhistickou dechovou techniku, nebo třeba mantru oceánu klidu, kde propojíme srdce i hlavu. 

Snažte se při dýchání příliš nepočítat. Stačí vědět, že při zklidňující pranájámě kratší dobu nadechujeme a delší vydechujeme. Pokud budete počítat na tři a šest, skončí to nekonečným počítáním. My se však chceme dostat k nekonečnu, k podstatě, k božství, které v sobě máme každý z nás... 

Ego je velmi hlasité, za to duše jemná a tichá. Každý známe ten pocit, když se díváme na západ slunce nebo vidíme motýla. Na chvíli rozmrznou ledové bariéry ega a nám se chce zastavit a rozplynout v přirozené a jednoduché kráse. Chceme se nadechnout, vydechnout, a přejeme si, aby ten okamžik nikdy neskončil. 

Dech je to, co máme stále u sebe. 

Dech je to, co nás drží na živu. 

Dechem přijímáme a rozvádíme pránu po těle. 

Dech je přítomnost. Teď a tady. 

Ty jsi nádech. 

Ty jsi výdech. 


S Láskou,
Nicola