na kurz si nepřijdete jen odpočinout.

10.11.2017

Během sedmi hodinového kurzu nás čeká mnoho práce. Dozvíte se spoustu  teoretických i nových praktických věcí. Často i ženy, které jsou zvyklé cvičit jógu, pilates, nebo jiné aktivity, bývají překvapeny, že je sestava úplně jiná, než čekaly. Proto není potřeba žádných předchozích zkušeností, vše si vysvětlíme a ukážeme :-)

Sestava Hormonální jógové terapie je ucelený systém, který se skládá z několika technik a metod, které vycházejí jak z indického a tibetského učení, tak jsou založeny především na fyziologických poznatcích našeho těla. Dinah vždy správě připomíná, že sestava a její účinky mají velmi blízko k vědě. 

Vzhledem k názvu je důležité znovu připomenout, že se jedná o terapii - tedy o léčebný prostředek, který je alternativní paralelou ke klasické medicíně - zde si však naše tělo dokáže pomoci samo. Od klasické jógy je rozdíl v tom, že hormonální terapie upravuje zdravotní problém, který již nastal, kdežto například hatha jóga pouze udržuje zdravotní stav, který máme. Proto je důležité znát také kontraindikace cvičení - sestava je velmi silná a před zúčastněním na kurzu je dobré zdravotní stav konzultovat. 

V sestavě se naučíme nejen 14 jógových pozic, ale také dvě základní dechové techniky (ujjayi a bhastriku), tři základní bandhy (moolabandha - kořenový zámek, udyiana bandha - břišní zámek, jalandhara bandha - krční zámek), a také tibetskou techniku cirkulace energie. Všechny tyto techniky je potřeba se dobře naučit a zapamatovat, budou nás totiž provázet po dobu celé sestavy. 

Mimo tyto dílčí techniky, které si budeme podrobně vysvětlovat a několikrát opakovat je také důležité připomenout, v čem spočívá jeden z dalších rozdílů. Pozice v klasické hatha józe jsou statické (přejdeme do bojovníka, držíme a přirozeně dýcháme), kdežto zde je každá pozice dynamická (v každé jógové ásáně dýcháme dynamicky do břicha, čímž masírujeme nejen břišní orgány, ale především vajčeníky!). 

K praktickým informacím si z kurzu odnesete také znalosti teoretické - dozvíte se o zakladatelce Dinah Rodriguez, o tom, jak náš hormonální systém funguje a které žlázy jsou pro nás nejdůležitější, řekneme si také něco o těle energetickém, připomeneme si, které bylinky nám mohou pomoci a také babské rady, jak na negativní symptomy :-) 

Že to zní celé moc složitě? Všechno záleží jen na úhlu pohledu. Je důležité si uvědomit, že chceme udělat něco pro sebe a pro své tělo. Nemusíme papat pilulky, naše tělo je dokonale inteligentní. Tato jedinečná technika opravdu přináší něco, co zatím nikdo jiný nevymyslel, a proto bychom měly vynaložit patřičné úsilí, motivaci a trochu energie k tomu, abychom se sestavu naučily a navždy si ji z kurzu odnesly domů. Díky hlasovému záznamu a skriptům k domácímu cvičení to nebude žádná věda! 

S Láskou,
Nicola